تبلیغات
شرایط ازدواج موقت
شرایط ازدواج موقت
یادداشت كوتاه ذیل به قلم فرید الدین حداد عادل (‌فرزند ارشد رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ) مدرس دانشگاه كه دارای تأ لیفات و مقالات بسیاری در رابطه با موضوعات مختلف و گوناگون است نگاشته شده است.

بخوانیم...

1- امروزه مسئله «‌ آمیزش » جدی ترین بحران اجتماعی كشور است.
اگر سن بالای ازدواج  آمار فزاینده طلاق و روابط جنسی پیدا و پنهان زنان و دختران و پسران را باور نداریم و اگر آمارهای نیروی انتظامی و فرهنگسرای سلامت در باب میزان تجاوز به عنف و مشاوره های مربوط به سلامت جنسی را هم قبول نمی كنیم ،‌كافی است یك ماه با ظاهری غیر مذهبی در مدرسه ای معمولی یا خوابگاهی دانشجویی به سر بریم تا بفهمیم دربه چه پاشنه است. ما به شدت داریم تهدید می شویم و خیلی بد است اگر جوان و پیرمان این را نفهمیم.


2- ازدواج موقت یك راهكار مترقی اسلامی است . یادگار پیامبر است و امیرالمؤمنین درباره آن گفته اند :‌اگر پس از پیامبر ازدواج موقت متوقف و ممنوع نمی شد؛‌ جز افراد مریض كسی به سراغ فحشا نمی رفت.


3-  متعه یا صیغه محصول واقع گرایی منضبط شیعی است . عقل گرایی ائمه معصومین در كنار ایجاب ما به تبعیت از همه دستورات دینی یك بسته كامل زندگی فراهم كرده كه ازدواج موقت نیز بخشی از آن است.


4-  حملات سال ها پیش به آقای هاشمی رفسنجانی به خاطر طرح مسئله متعه خطایی بود كه امروز بزرگی آن مشخص شده است. طرح این مساله از سوی وزیر كشور قبلی یك اقدام شجاعانه و روشنفكرانه است عده ای این 2 نفر را به دلیل عدم ارائه راهكار مورد شماتت قرار داده اند . جای تعجب دارد . چطور توجه نمی كنیم كه رئیس جمهور یا وزیر كشور در نماز جمعه یا مصاحبه با ارائه راهبرد و استراتژی درباره این موضوع پرداخته اند و كارشناسان اجتماعی وزارت كشور و دیگر نهادها هستند كه باید برای آن راهكاری تعریف كنند؟


5- ازدواج موقت یك اتفاق جدی است و كسی كه به چنین كاری دست می زند در موارد زیر باید پاسخگو باشد و اگر هم دغدغه اش را ندارد باید بداند كه از حیث حقوقی در مقام پاسخگویی قرار دارد.


 الف- زن و شوهر در قبال همسر موقت خود وظیفه و حقوقی دارند و همین حق و تكلیف متقابل است . اگر كسی با طرف خود در ازدواج موقت همانگونه عمل كند كه بعضی ها در مراودات گناه آلود خود با جنس مخالف عمل میكنند . به مقررات این عمل عمل نكرده است.


ب – قانون شرع :‌ملاحظات شرعی ،‌دو مسئله و محدودیت را در برابر طرفین ازدواج موقت قرار داده است ؛ نخست دستورات شرعی درباره شرایط  جواز ازدواج موقت و امور دیگری از قبیل عده و حق و حقوق فرزندان فرضی ازدواج موقت است و دیگری تعهدات شرعی افرادی كه به ازدواج موقت می پردازند در قبال همسر خود تعهدات شرعی و محضری داده اند كه آن ها هم بار شرعی دارد.


ج – زندگی اجتماعی نیز طرفین ازدواج موقت را رها نمی كند، خصوصا آن دسته از افرادی را كه همه كارهای خلاف فرمایش پیامبر (ص) و ائمه (ع) را نادیده گرفته اند و هرگونه خواسته اند ، گفته اند و خندیده اند و پوشیده اند و خلوت كرده اند و اینك برای اینكه عنوان زناكار برایشان صادق نباشد به ازدواج موقت روی آورده اند (‌البته در این گونه موارد هم باید باز صیغه ازدواج موقت را جاری كرد تا هر چقدر كمتر دچار تبعات نافرمانی دینی شد ) كسی كه تن به متعه می دهد (‌موارد جوانانه آن كه از موارد مذكور شرعی صیغه فاصله دارد )‌چگونه می تواند از زن یا شوهر آینده خود انتظار داشته باشد كه پذیرایی او به عنوان اولین شریك جنسی زندگی اش باشد ؟ اگر ما بله چرا دیگران نه؟! اگر غریزه است زن و مرد نمی شناسد. از این سئوال عمیق تر، پرسش درباره فرزندانمان است. اگر دختر یا پسر ما در آینده خواست با استفاده از ابزار صیغه هر چند وقت یك بار با كسی باشد ،‌چه باید بكنیم؟! دلمان می آید؟! اگر دلمان نمی آید ،‌امروز اگر می توانیم و به گناه نمی افتیم ،‌دلمان نیاید!


د – در مذهب تشیع موارد رسمی متعه به طور دقیق معین شده است.
اگر كسی در غیر این موارد برای اطفاء حریق جنسی به ازدواج موقت روی آورد باید بداند یك جای كار لنگ است و چیزی در وجود فرد لق شده است و همین طور نهادی در جامعه كج و منحرف شده است كه به احتمال قوی همان خانواده است و در این سراشیبی تنزل او نقشی دارد كه نقش و موقعیت خوبی هم نیست و به همین میزان پاسخگویی لازم است.


6 – تا وقتی مراودات ما سنجیده نباشد و پدیده ای مثل ماهواره و بعضی كارویژه های اینترنت ،‌سكس و آمیزش را با حجم بالا تبلیغ می كنند ازدواج موقت نمی تواند (‌بحران آمیزش) را كنترل كند.


این حرف با جوان مظلومی كه توان ازدواج ندارد و دلش هم نمیخواهد گناه كند و به متعه روی می آورد نیست ؛ او به وظیفه اجتماعی و دینی خود باید عمل كند . با وزیر كشور و رئیس جمهور و دیگران سران قوا و مملكت هستم؛ نه ازدواج موقت و نه هیچ چیز دیگر تا وقتی امكان ازدواج آسان فراهم نشود و ترویج آمیزش از جانب شبكه های فساد ماهواره ای كنترل نشود ،‌نمی تواند مشكل مارا حل كند.


7 – این نوشته فقط بخشی از حرف هایم بود ؛‌ نشد بقیه را بنویسم .
طبقه بندی: حمایت بزرگان،
ارسال در تاریخ یکشنبه 6 دی 1388 توسط پسرک
قالب وبلاگ